Jakie zalety płyną z wykorzystania instalacji fotowoltaicznych? 

  • by
fotowoltaika

Fotowoltaika jest to przetwarzanie światła słonecznego na prąd za pomocą specjalnych modułów, które wykorzystują zjawisko fotowoltaiczne. Z roku na rok ten sposób pozyskiwania energii staje się coraz popularniejszy. Ze względu na początkowe koszty wciąż wiele osób ma opory co do tego, czy warto w nią inwestować. Instalacja fotowoltaiczna ma jednak wiele zalet, które wpływają na opłacalność. Jakich?

Całkowite koszty fotowoltaiki wcale nie są takie duże 

Dokładny koszt pełnej instalacji fotowoltaicznej obliczysz dopiero wtedy, gdy ustalisz, jakie jest zapotrzebowanie na energię twojego domu, gospodarstwa rolnego lub firmy. Ceny paneli fotowoltaicznych i całych instalacji są mniejsze niż kilka lat temu. Do tego możesz starać się o dofinansowanie. Instalacje montowane po 1 lutym 2021 roku mogą wziąć udział w programie Mój Prąd, który ponownie rusza od 1 lipca. Dodatkową opcją jest możliwość odliczenia ulgi termomodernizacyjnej od podatku. Weź pod uwagę także podwyżki cen prądu, które pojawiły się w ostatnich latach. Energia słoneczna pobierana przez ogniwa jest darmowa. Jeśli zbierzesz jej więcej, niż potrzebujesz, w ramach umowy będziesz mógł ją odsprzedać do sieci.

Szybka instalacja i praca bez ingerencji użytkownika 

Panele przeważnie montuje się w przeciągu 2-3 dni. Najczęściej umieszcza się je na dachu domu, lecz nie jest to jedyny sposób. Mogą znajdować się na garażu, wiacie, budynkach gospodarczych i na gruncie. Praca instalacji praktycznie nie wymaga ingerencji, do tego jest dość cicha. Jedynie falownik wytwarza dźwięk wysokości około 18-25 dB., co odpowiada ludzkiemu szeptowi. Nie musisz obawiać się wiatru, gradu lub śniegu, ponieważ panele sprawdzają się w różnych warunkach pogodowych. Nie wymagają one także szczególnej konserwacji. Producenci przeważnie dają gwarancję na 25 lat lub więcej. Prąd pozyskiwany jest w sposób ekologiczny, co ma duże znaczenie w przypadku firm i gospodarstw rolnych. Fotowoltaika pozwala uniezależnić się od dostawcy energii. Oznacza to, że ani podwyżki, ani braki w dostawie prądu nie będą już ciebie dotyczyły.