Jakie są rodzaje pomp ciepła i jaki wybrać do domu? 

  • by
pompa ciepła

Pompy ciepła to sprytne urządzenia, które łączą ogrzewanie całego domu z dostarczaniem gorącej wody użytkowej. Ich wyjątkowo interesującą cechą jest fakt, że nie produkują ciepła samodzielnie, ale pobierają je z otoczenia – wody, ziemi lub powietrza. Wykorzystują one sprężarkę, która powoduje sprężanie i rozprężanie czynnika roboczego w postaci łatwo parującego gazu, który pobiera energię z zewnątrz, a dzięki wykorzystaniu wspomnianego urządzenia, może oddać je do instalacji grzewczej w domu. 

Jeśli masz dużo miejsca, wybierz pompy gruntowe! 

Pompy gruntowe należą do najbardziej efektywnych urządzeń tego typu. Ich wysoka skuteczność bierze się stąd, że pobierają energię z ziemi, która przez cały czas zachowuje stosunkowo wysoką temperaturę – tym wyższą, im głębiej się znajduje. Istnieje jednak pewien haczyk. Gruntowe pompy ciepła są bardzo wydajne, jednak wymagają rozległej instalacji, a więc dużej ilości miejsca. Alternatywą jest instalacja pionowa, do której przygotowania potrzebne jest niestety wykonanie bardzo głębokich odwiertów, co znacznie zwiększa koszt całego przedsięwzięcia. 

Pompy powietrzne działają dobrze na każdej działce 

Powietrzne pompy ciepła nie wymagają rozległej instalacji. Do tego nadają się do wykorzystania na absolutnie każdej działce – do wszystkich dociera przecież powietrze, a dostęp do niego jest zawsze bardzo łatwy. Również koszt takiej instalacji jest stosunkowo niski, co sprawia, że staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Niestety, temperatura powietrza ulega największym zmianom. Czasami bywa ono bardzo zimne, przez co pompa ciepła działa mniej wydajnie. Rozwiązaniem tego problemu może być wsparcie jej kolejnym urządzeniem, na przykład dodatkowym grzejnikiem lub kotłem, który uruchamiany będzie tylko wtedy, gdy na zewnątrz panować będą mrozy. 

Pompy wodne są bardzo wydajne, ale nie dla wszystkich 

Pompy wodne pobierają ciepło z podziemnych zbiorników. Cechują się bardzo wysoką wydajnością, często nawet wyższą niż pomp gruntowych. Wymagają jednak bardzo konkretnych warunków. Jeśli ilość wód podziemnych na terenie działki jest odpowiednia, warto się na nią zdecydować. Warto jednak pamiętać, że zasób ten musi mieć również odpowiedni skład, aby nie wpływał negatywnie na instalację.