Ile miejsca trzeba przeznaczyć dla pompy ciepła?

  • by
pompa ciepła

Pompy ciepła to urządzenia bardzo wygodne w eksploatacji – są w większości bezobsługowe i rzadko dochodzi do ich uszkodzeń. Ponadto ich wymiary są dostosowane nawet do niewielkich przestrzeni, a umiejscowienie pompy ciepła nie jest odgórnie regulowane, więc w praktyce nie wymaga to wygospodarowania specjalnego pomieszczenia w postaci kotłowni. Jednak warto poznać zalecenia dotyczące umieszczenia pomp ciepła, które pozwolą uniknąć problemów podczas ich użytkowania.

Jak wybrać miejsce dla pompy ciepła?

Przede wszystkim przy wyborze odpowiedniego miejsca dla pompy ciepła trzeba uwzględnić jej wymiary. Zazwyczaj urządzenie to swoimi gabarytami przypomina sprzęty AGD np. lodówkę. Natomiast na rynku dostępne są także modele kompaktowe, które można zawiesić na ścianie. Dodatkowo pompy ciepła zamknięte są w estetycznej obudowie, dzięki czemu wygląd urządzenia nie koliduje z wystrojem wnętrza.

Bardzo ważne jest również usytuowanie pompy ciepła tak, aby w przypadku prac serwisowych lub awarii podzespołów zapewnić do nich wygodny dostęp, bez konieczności całkowitego demontażu pompy i przemeblowania przestrzeni, w której się znajduje.

Warto mieć na uwadze również warunki panujące w pomieszczeniu – aby zapewnić bezawaryjną i sprawną pracę pompy ciepła, należy umieścić ją w suchym miejscu, gdzie wilgotność nie przekracza 70%, a temperatura powietrza wynosi od 0 do 35°C.

Pompy ciepła nie są zbyt hałaśliwymi urządzeniami, ale trzeba pamiętać o komforcie akustycznym domowników, a także sąsiadów – zewnętrzne pompy ciepła generują hałas w przedziale 55-75 dB.

Planując montaż pompy ciepła, należy zapoznać się z instrukcją oraz zaleceniami producenta, które określają minimalną kubaturę pomieszczenia oraz minimalne odległości montażu pompy od ścian i innych elementów wyposażenia.

Gdzie umieścić poszczególne typy pompy ciepła?

Wewnątrz budynku umieszcza się pompy ciepła, które obsługują ogrzewanie płaszczyznowe, podłogowe lub klasyczne grzejnikowe. W dwóch pierwszych przypadkach pompy kompaktowe dostosowane do takich typów ogrzewania można zainstalować w dowolnym miejscu (oprócz sypialni, salonu) np. w pomieszczeniu gospodarczym, garażu, garderobie, przedpokoju, schowku, pralni czy nawet w kuchni lub łazience. Natomiast w przypadku rozbudowanego systemu grzewczego z grzejnikami, konieczne jest wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni na pompę obiegową oraz zbiornik buforowy.

Istnieją także pompy ciepła przeznaczone do montażu zewnętrznego m.in.: gruntowe oraz powietrzne, które najlepiej umieścić przy ścianie zewnętrznej (w odległości od 30 do 150 cm), zapewniając dobre połączenie z dolnym źródłem instalacji. Należy pamiętać, że zewnętrza pompa ciepła nie powinna kierować powietrza na ścianę budynku oraz znajdować się w jego zagłębieniu. Ważne jest także odpowiednie oddalenie pompy od granicy działki, aby emitowany przez nią hałas nie przeszkadzał sąsiadom.