Jak działa instalacja fotowoltaiczna, gdy jest mało słońca?

  • by
instalacja fotowoltaiczna

Instalacja fotowoltaiczna wykorzystuje światło słoneczne do produkcji energii. W związku z tym wiele osób zastanawia się, co się dzieje w sytuacji, kiedy słońca jest mało. W naszej strefie klimatycznej tego rodzaju obawy są całkowicie zrozumiałe. Czy panele słoneczne działają przy pochmurnej pogodzie?

Czy instalacja fotowoltaiczna działa podczas pochmurnej pogody?

Fotowoltaika działa nawet przy pochmurnej pogodzie. Promieniowanie słoneczne przenika przez chmury, w związku z czym panele słoneczne nadal mogą produkować energię elektryczną. Poziom zachmurzenia wpływać na wydajność ich działania, która może spadać o ok. 10-25% w porównaniu ze słonecznym dniem. Warto przy tym dodać, że duże znaczenie w tym przypadku ma też jakość paneli. Jeśli więc wybierzesz dobrej jakości instalację i zadbasz o jej profesjonalny montaż, raczej nie zauważysz efektu spadku wydajności.

Co ważne, na większości obszaru naszego kraju nasłonecznienie w ciągu roku wynosi ponad 1000 kWh/m², co jest całkowicie wystarczające do wytwarzania prądu z energii słonecznej. Dla przykładu, Wielka Brytania jest krajem o gorszych warunkach nasłonecznienia niż Polska, a fotowoltaika jest tam rozwijana na szeroką skalę. Kolejnym takim przykładem są Niemcy, gdzie panują podobne warunki jak u nas, a kraj ten jest liderem w dziedzinie energii odnawialnej — odpowiada za ok. 25% światowej produkcji energii słonecznej.

Wbrew pozorom instalacje fotowoltaiczne nie potrzebują też gorącej pogody do wytwarzania energii elektrycznej. Zapewniają one wysoki poziom sprawności w miejscach słonecznych, ale zimnych.

Systemu fotowoltaiczne projektowane są w taki sposób, aby przeciwdziałać skutkom zacienienia, zarówno ze względów naturalnych, jak i z powodu innych przeszkód (np. budynków), które mogłyby ograniczać ilość wytwarzanej energii słonecznej. W związku z tym nie dochodzi do całkowitego zatrzymania produkcji energii. Wykwalifikowani instalatorzy potrafią poradzić sobie z problemami zacienienia, nawet jeśli przyczyną są znajdujące się w pobliżu budynki czy drzewa, które są znacznie bardziej kłopotliwe przy produkcji energii elektrycznej ze słońca niż pochmurna pogoda.